Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-11-2011
We wrześniu minął pierwszy termin zgłaszania informacji o liczbie osób udzielających świadczeń medycznych zatrudnionych na umowy cywilnoprawne w jednostkach leczniczych. Obowiązek ten, dotyczący osób wykonujących zawody medyczne albo jako praktykę zawodową na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z zakładem leczniczym, został nałożony przez ustawę o działalności leczniczej.
Wśród osób wykonujących zawód medyczny, a związanych ze stomatologią i protetyką, znajdują się lekarz stomatolog, technik dentystyczny, a także asystentka i higienistka stomatologiczna (posiadające potwierdzone fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń medycznych).
Przepisy regulują, że informacje na powyższy temat należy przekazywać raz na kwartał do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do samorządów zawodów medycznych. Ustawa nie precyzuje ani którym organom PIP-u należy przekazać informacje, ani w jakiej formie należy je przekazywać, zatem przyjmuje się, że można je przesłać w sposób dowolny, w tym drogą elektroniczną lub telefoniczną, do Głównego Inspektora Pracy, okręgowych inspektorów pracy albo inspektorów pracy działających w ramach właściwości terytorialnej okręgowego inspektoratu. Informacje należy przesłać również do właściwej terytorialnie okręgowej rady lekarskiej, okręgowej rady pielęgniarek i położnych, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Celem przesyłanych informacji jest umożliwienie monitorowania przestrzegania prawa pracy w stosunku do osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.
Źródło: „Puls Medycyny”