Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
W krakowskich szkołach leczenie a nie tylko profilaktyka
  • 10-11-2016
 

 

 

 

Opieka stomatologiczna w szkołach krakowskich dotychczas opierała się głównie na profilaktyce próchnicy. Od września tego roku w placówkach edukacyjnych na terenie Krakowa zaczęły funkcjonować 3 nowe gabinety stomatologiczne, w których poza działaniami prewencyjnymi, można naprawdę leczyć zęby – na ubezpieczenie z NFZ. To nowość na terenie miasta. Na razie stomatolodzy próbują przyciągnąć pacjentów, podejmując akcje informacyjne. Deklarują, że mogliby leczyć dzieci także spoza szkoły, w której gabinet działa. Jednak na wizytę uczniowie muszą przyjść z rodzicami. I mogą to zrobić tylko w wyznaczonych godzinach pracy gabinetu oraz w dni, kiedy funkcjonuje szkoła. To ograniczenie czasowe dla wielu osób może być kłopotliwe.

- Chcemy zorganizować kampanię zachęcają do otwierania gabinetów dentystycznych w szkołach - zapowiada Michał Marszałek, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia w krakowskim magistracie. Od lipca tego roku NFZ zmodyfikował nieco sposób punktowania przy ocenie propozycji współpracy w ramach umowy o świadczenie usług dentystycznych na ubezpieczenie, tak aby gabinety szkolne mogły łatwiej zdobywać kontrakty. Ma to sprawić, że dziecko u stomatologa będzie częściej – ponieważ na leczenie zębów lub działania profilaktyczne będzie mogło wybrać się do gabinetu działającego w placówce edukacyjnej, do której uczęszcza.

Nakłady na stomatologię w tym roku są w woj. małopolskim najwyższe w Polsce – przyznano aż 30 mln zł. To prawie trzykrotnie więcej niż np. w Wielkopolsce. Nakłady są wysokie, ale brakuje gabinetów, które działałyby w szkołach. Wprawdzie na terenie 300 krakowskich placówek edukacyjnych zlokalizowanych jest 60 gabinetów, z czego 40 jest wyposażonych, ale działają tylko 3. Pomimo wysokiego finansowania NFZ stwierdza niedowykonania. Spowodowane są tym, że dzieci i młodzież nie zgłaszają się na leczenie w ramach ubezpieczenia.

Źródło: „Dziennik Polski”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS