Dziecko
Ankieta
- 16-07-2014
Opieka stomatologiczna w szkole to niejedyne oblicze medycznej troski o dzieci i młodzież realizowanej w murach placówek edukacyjnych. Przypominamy kto i za co jest odpowiedzialny przy monitoringu zdrowia uczniów i jak powinna być realizowana profilaktyka zdrowotna w instytucjach szkolnych.
-
Za profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w szkole odpowiedzialni są lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dentysta oraz pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania, położna środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna. W ramach opieki stomatologicznej w szkole uczeń może korzystać bezpłatnie ze wszystkich należnych mu świadczeń dentystycznych, które refunduje NFZ.
-
Uczniami do chwili ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej opiekuje się pielęgniarka szkolna. Ona też (lub higienistka szkolna) sprawuje opiekę nad dziećmi, które realizują obowiązek rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego na terenie szkolnym.
Do obowiązków pielęgniarki lub higienistki należy wykonywanie i interpretacja testów przesiewowych dotyczących prawidłowości rozwoju fizycznego, wad wymowy oraz opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi. -
W ramach ochrony zębów przed próchnicą uczniowie uczestniczą w bezpłatnych grupowych programach fluoryzacji nadzorowanych i przeprowadzanych przez szkolną pielęgniarkę, położną lub higienistkę. Fluorkowanie poprzez nadzorowane szczotkowanie odbywa się u uczniów szkół podstawowych (klasy I-VI) 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni. Akcję podejmuje się na terenach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l.
Ważne: nie ma potrzeby, a wręcz jest niewskazane z uwagi na ryzyko przedawkowania fluoru, aby dziecko uczestniczyło w innych programach fluoryzacji (również w akcjach organizowanych przez podmioty inne, aniżeli te, które na co dzień opiekują się uczniami danej szkoły). -
Dziecko poddawane jest obowiązkowym szczepieniom bezpłatnym. Warto pamiętać szczególnie o wciąż niedocenianym szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, gdyż dzięki niemu uczeń zyskuje odporność na potencjalne zakażenie, do którego mogłoby dojść podczas nieprzestrzegania właściwych procedur sanitarnych podczas jakiegokolwiek zabiegu medycznego, w gabinecie stomatologicznym, w zakładzie fryzjerskim czy u tatuażysty.
Źródło: „Polska Dziennik Łódzki”