Dziecko
Ankieta
- 27-01-2014
Zdrowe zęby większość z nas ma zakodowane w genach, ale niewłaściwa dieta może je bardzo szybko zniszczyć. Dlatego od pierwszych chwil życia dziecka należy zwracać uwagę na to, aby jadło ono tylko wartościowe produkty i nauczyło się sięgać jedynie po żywność przynoszącą zdrowie.
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci to wielka odpowiedzialność ze strony rodziców. Aby nie pogubili się w natłoku nie zawsze przydatnych informacji, przygotowano pięć zasad zdrowego żywienia na 1000 pierwszych dni. Oto one:
-
Wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, ponieważ mleko matki to idealnie zbilansowany pokarm dla maleńkiego dziecka, który oprócz tego, że dostarcza wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju, to na dodatek chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami. Z mlekiem matki nie może równać się żaden inny pokarm.
-
Zbilansowana dieta dziecka, czyli regularne, różnorodne, zawsze świeże, najwyższej jakości i pełnowartościowe posiłki, o dobrze wyważonych proporcjach energii i składników pokarmowych ze wszystkich grup: białek, tłuszczy, węglowodanów. Posiłki powinny być bogate w witaminy i składniki mineralne, szczególnie żelazo i wapń.
-
Odpowiednia ilość witaminy D przez cały rok. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Jej niedobór może być przyczyną wad postawy, kruchości kości i wad zębów, złego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, osłabienia i mniejszej odporności. Dobrym, naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby (np. łosoś, halibut) oraz tran.
-
Ograniczenie soli i cukru. To ważne zalecenie do stosowania szczególnie w odniesieniu do niemowląt. Sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie, a cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy. Dzieci rodzą się bez znajomości smaku słonego i słodkiego. O ich istnieniu dowiadują się dopiero po skosztowaniu przyprawionego jedzenia - dlatego maluchom należy podawać jak najdłużej produkty nieprzyprawiane i unikać żywności gotowej, wysokoprzetworzonej, która najczęściej zawiera za dużo i soli, i cukru.
-
Pięć regularnych posiłków dziennie. Fundamentem prawidłowego żywienia dziecka jest regularność spożywania posiłków i ich odpowiednia liczba – posiłków powinno być 5, z 3-4-godzinną przerwą między nimi. Taki rozkład karmienia nie obciąża żołądka i nie skutkuje niszczącym szkliwo refluksem oraz sprzyja naturalnemu oczyszczeniu jamy ustnej przez ślinę.
Źródło: „Metro PL”