Dziecko
Ankieta
- 11-12-2013
Wady zgryzu mogą wynikać nie tylko z nieprawidłowości istniejących w jamie ustnej. Pierwotną ich przyczyną może być dysfunkcja laryngologiczna, która powoduje, że dziecko oddycha przez usta a nie przez nos. Do oddychania przez usta przyczyniają się najczęściej następujące nieprawidłowości:
-
przerosty migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego
-
alergia
-
skrzywienie przegrody nosowej.
Trzeba przyjrzeć się, jak dziecko oddycha, i w razie potrzeby umówić się na konsultację u laryngologa. O sposób oddychania zapyta też ortodonta podczas wizyty rozpoczynającej leczenie lub stomatolog w czasie rutynowej kontroli stanu jamy ustnej – każdy z nich może zasugerować spotkanie z laryngologiem.
Aby leczenie wady zgryzu było efektywne, należy wyeliminować wszystkie przyczyny powodujące nieprawidłowości zdrowotne. Nie zawsze można tego dokonać leczeniem zachowawczym. W niektórych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu. Jeśli zaś w budowie i funkcjonowaniu elementów twarzoczaszki zostaną szybko wykryte defekty wymagające leczenia chirurgicznego, które mogą sprzyjać rozwojowi wady zgryzu, wcześnie przeprowadzony zabieg uchroni dziecko przed powstaniem nieprawidłowości i tym samym – przed zdecydowanie dłuższym, bardziej skomplikowanym i uciążliwym postępowaniem terapeutycznym, które zostałoby podjęte dopiero w przyszłości.
Źródło: „Nowości”