Dziecko
Ankieta
- 11-11-2011
O tym, jak dbać o higienę jamy ustnej, by mieć zdrowe zęby, najczęściej słyszy dziecko u stomatologa podczas wizyty lub podczas pogadanki edukacyjnej organizowanej w szkole czy przedszkolu. Tymczasem dzieci mieszkające w Szczecinie mogą o tym wszystkim usłyszeć na wykładach prowadzonych przez znakomite autorytety naukowe na DUM – Dziecięcym Uniwersytecie Medycznym, który wystartował w tym roku. Jest to pierwszy taki uniwersytet wśród krajowych uczelni medycznych. Rekrutacja zakończyła się ciągu kilku dni od momentu jej rozpoczęcia – miejsca rozeszły się szybko. Podczas inauguracji roku akademickiego na DUM-ie, która odbyła się 18 października, dzieci składały ślubowanie, były pasowane na studentów i otrzymały indeksy. Już wkrótce odbędą się bezpłatne wykłady i zajęcia dla uczestników w wieku 7-13 lat. Związane będą z tematyką bardzo istotną dla zachowania zdrowia rosnącego pokolenia i pokoleń przyszłych, bo dotyczącą kształtowania postaw prozdrowotnych u dzieci. Celem zajęć jest również rozbudzenie w małych studentach zainteresowania naukami medycznymi.
Przykładowe tematy poruszane na zajęciach to: „Dbaj o zęby”, „Co kryje się w naszym mózgu”, „10 niesamowitych faktów o żywieniu”.
- Nie każda osoba się do tego nadaje – mówi Kinga Brandys, rzeczniczka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego o pracy z dziećmi. - Dlatego bardzo starannie wybieraliśmy wykładowców. Niektórzy znakomicie sprawdzili się podczas ubiegłorocznego programu pilotażowego i ci ponownie spotkają się z dziećmi na wykładach.
Źródło: „Kurier Szczeciński”