Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Troska o zgryz u przyszłego muzyka
  • 23-05-2011
 

 

 

 

 

 

Jeśli zapisuje się dziecko do szkoły muzycznej lub na prywatne lekcje muzyki, należy brać pod uwagę wybór instrumentu muzycznego. W zależności bowiem od instrumentu, na którym będzie grał przyszły muzyk, mogą u niego pojawić się wady zgryzu lub inne kłopoty z uzębieniem. Najczęściej na kłopoty związane z uzębieniem z powodu gry na instrumentach dętych narażeni są młodzi i bardzo młodzi muzycy – kilku- oraz nastoletni. Związane jest to z faktem, że nie zakończył się jeszcze u nich proces wzrostu, a kości nie są jeszcze w pełni uformowanie. Ponadto w niektórych instrumentach mały przekrój ustnika oraz wysokie tony mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia w jamie ustnej, co nie pozostaje bez wpływu na znajdujące się w niej struktury.

Mało osób wie, że zawód muzyka wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia. Za jedne z najmniej obojętnych dla aparatu żującego uważa się instrumenty dęte. Każdy z nich może negatywnie wpływać na stan uzębienia muzyka – wszystko jednak zależy od rodzaju instrumentu, techniki gry, wieku i predyspozycji muzyka oraz od kształtu i wielkości ustnika w instrumencie.

  • Za bezpieczny dla narządu życia uznawany jest saksofon – ponieważ jest to instrument zawieszany na szyi. Z tego powodu nie wywołuje on obciążenia układu stomatognatycznego, czyli tkanek i narządów znajdujących się w twarzoczaszce i biorących udział w procesie rozdrabniania pokarmu, oddychaniu oraz w tworzeniu mowy.

  • Wady zgryzu mogą się rozwijać u trębaczy, puzonistów i klarnecistów – szczególnie narażeni są nastoletni amatorzy gry na tych instrumentach.

  • Gra na flecie i fagocie niesie ryzyko pojawienia się kłopotów z siekaczami – szczególnie jedynkami. Zęby te mogą stracić stabilność, ponieważ w trakcie gry instrument opiera się na siekaczach i na wargach.

Przed podjęciem decyzji o wyborze instrumentu do gry, uzębienie kandydata na przyszłego muzyka powinien obejrzeć ortodonta. Na tym etapie specjalista po ocenie warunków panujących w jamie ustnej może ocenić, czy gra na konkretnym instrumencie nie zaszkodzi uśmiechowi. Ortodonta może też zaproponować wybór instrumentu innego niż wstępnie wybrany, jeśli uzna, że istnieje ryzyko rozwoju wady zgryzu lub pogorszenia istniejących już warunków w jamie ustnej.

Jeśli jednak na skutek gry na instrumencie dętym pojawią się kłopoty ze zgryzem, koniecznie trzeba podjąć leczenie ortodontyczne i założyć aparat korygujący zgryz. Istotne jest, by przyszły artysta współpracował w tym czasie zarówno z nauczycielami muzyki jak i z ortodontą.

W sytuacji, kiedy na skutek gry na instrumencie dętym doszło do rozchwiania zębów, konieczna będzie wizyta u periodontologa w celu założenia na łuk zębowy szyny stabilizującej, co uchroni uzębienie przed dalszym rozchwianiem.

Źródło: „Nowości”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS