Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
To warto wiedzieć o plombach
  • 18-05-2011
 

 

 

 

 

  • Plomba może być założona raz na zawsze – przynajmniej w teorii. Dobrze usadowione wypełnienie może tkwić w dokładnie oczyszczonym z próchnicy zębie nawet kilkadziesiąt lat. Są to jednak sporadyczne przypadki, ponieważ najczęściej plomby trzeba wymieniać na nowe co pięć – dziesięć lat. Głównie z powodu tego, że materiał, z którego są wykonane, ściera się, kruszy i wypłukuje. W ten sposób powstają nieszczelności, które prowadzą do poluzowania się wypełnienia. Niedopasowaną plombę trzeba wymienić – inaczej wypadnie sama, a w tkankach zęba zacznie rozwijać się próchnica.

  • Plombę należy wymienić, kiedy tylko pojawia się próchnica wtórna. Zwłoka w wymianie może doprowadzić do sporych zniszczeń w zębie i do rozwoju nadwrażliwości. Kiedy ząb zaczyna reagować na bodźce temperaturowe lub smakowe, to znak, że najwyższy czas na wymianę plomby, ponieważ próchnica doprowadziła do odsłonięcia wrażliwego nerwu. Jeżeli ząb boli przy nagryzaniu, może to świadczyć o chorobie nerwu. Z wymianą plomby nie należy też zwlekać, jeśli ząb się ukruszy. Niestety, podczas wymiany plomby nie można uniknąć borowania. Bez względu na to, czy wypełnienie jest wymieniane z powodu rozwoju próchnicy wtórnej czy tylko ze względów estetycznych, dentysta w każdym przypadku przez nałożeniem nowej plomby musi oczyścić ścianki zęba – po to, by uniknąć ryzyka rozwoju próchnicy i dla zapewnienia dobrej przyczepności nowego wypełnienia. Alternatywą do borowania może być oczyszczanie metodą abrazji powietrznej. Oczyszczanie tkanek zęba strumieniem cząstek czyszczących wyrzucanych pod wysokim ciśnieniem jest możliwe tylko wtedy, gdy próchnica jest bardzo mała, a pacjent panicznie boi się wiertła dentystycznego.

  • Bardzo trwałe wypełnienie to plomba amalgamatowa – dentyści odchodzą jednak ze względów estetycznych od stosowania tego typu wypełnień. Jednymi z najtrwalszych są nowoczesne wypełnienia typu inlay, onlay i overlay – to specjalne plomby przygotowywane przez technika dentystycznego z masy ceramicznej na bazie wycisku pobranego od konkretnego pacjenta na konkretnym zębie. Dzięki temu plomby te idealnie przylegają do powierzchni zęba. Wypełnienia tego typu mogą wytrzymać nawet 30 lat. Najpopularniejsze plomby kompozytowe nie należą do wyjątkowo trwałych i jeśli są nieszczelne, należy je wymieniać co trzy - pięć lat. O tym, ile czasu plomby wytrzymają w zębach, decyduje nie tylko materiał, z którego wykonano wypełnienie, ale także stopień i dokładność oczyszczenia ubytku oraz dieta i systematyczność w zachowywaniu higieny jamy ustnej. By wypełnienie utrzymało się jak najdłużej, trzeba zatroszczyć się o zęby kompleksowo: dbać o prawidłowe czyszczenie uzębienia, co pół roku kontrolować jego stan u dentysty oraz wyleczyć wszystkie ubytki z próchnicy. Bowiem każda dziura w zębie to źródło zakażenia dla innych elementów uzębienia.

  • Po wybielaniu zębów warto plomby wymienić na nowe – głównie z powodów estetycznych. Najczęściej jest bowiem tak, że po rozjaśnieniu koloru szkliwa stare plomby odbiegają kolorem od wybielonych zębów. Wymienić należy plomby stare – by w miejscach rozszczelnień nie dochodziło do przebarwień szkliwa. Wypełnienia, których nie trzeba wymieniać, można pokryć warstwą kompozytu dobraną kolorystycznie do aktualnego odcienia zębów.

Źródło: „Samo Zdrowie”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS