Dziecko
Ankieta
- 14-04-2008
Jeśli zęby mleczne i stałe mają być zdrowe, posiłki małych dzieci nie powinny być komponowane jedynie w stylu wegetariańskim. Dieta wegetariańska nie dostarcza intensywnie rozwijającemu się organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczo – budulcowych. Wyniki badań wskazują na występowanie w małych wegetarian niedoborów istotnych minerałów oraz witamin. Maluchom zazwyczaj brakuje wapnia oraz witaminy D. Rzutuje to na pogorszenie kondycji zdrowotnej oraz na osłabienie zębów i przyczynia się do zwiększonej podatności na próchnicę. Wapń jest jednym z głównych składowych zębów i kości; witamina D wspomaga zaś przyswajanie tego pierwiastka. Badania przeprowadzone na dorosłych wegetarianach, którzy stosują dobrze skomponowaną dietę pozbawioną mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, nie ujawniły większych niedoborów minerałów. Jest jedno ale: ludzie ci byli w dzieciństwie żywieni tradycyjnie; ze spożywania produktów mięsnych zrezygnowali już jako dorośli, kiedy ich organizmy były w pełni wykształcone, a okres wzrostu i wyrzynanie się zębów stałych zakończone.
By wegetariańska dieta dziecka była właściwie zbilansowana i nie spowodowała wystąpienia niedoborów ważnych składników pokarmowych, należy poradzić się specjalisty – trudno jednak znaleźć życzliwego i znającego się na wegetarianizmie pediatrę, który patrzyłby przychylnym okiem na wolę rodziców w eliminowaniu mięsa z diety dziecka lub zechciał podjąć trud opracowania odpowiedniego menu dla malucha – wegetarianina.
Po specjalistyczną poradę można zgłosić się do Poradni Wegetariańskiej dla Dzieci przy Instytucie Matki i Dziecka – trzeba uzyskać skierowanie od lekarza stale opiekującego się maluchem. Zjeżdżają tam wegetarianie z całej Polski. Lekarz przebada dziecko, przeprowadzi wywiad środowiskowy i określi sposób żywienia brzdąca. Zazwyczaj zaleca się stosowanie odpowiedniej suplementacji mineralno – witaminowej, oprócz dobrze skomponowanej diety. Bywa, iż rodzice pomimo wielu chęci i trudu włożonego w przestrzeganie ustaleń pediatry, muszą zrezygnować z wegetariańskiego żywienia dziecka – powodem może być nietolerancja pewnych produktów, alergia albo choroby przewodu pokarmowego.
Źródło: „Mam dziecko”