Dziecko
Ankieta
- 18-03-2011
Wypadanie zębów lub ich złamania czasem miewają podłoże urazowe. Jak postępować w przypadku wybicia zęba lub innego urazu?
-
Jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Każdy uraz należy skonsultować ze specjalistą – może się okazać, że uszkodzenia są bardziej poważne niż się sądzi. Dentysta zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia RTG, by wyjaśnić, czy uraz nie dotknął również kości i innych elementów przyzębia odpowiedzialnych za utrzymanie zęba we właściwym miejscu.
-
Wybity ząb – o ile jest w całości, lub jego ułamany fragment należy zabrać ze sobą do dentysty. Specjaliści przekonują, że praktycznie każdy wybity ząb można z powrotem osadzić w zębodole – pod warunkiem, że zabieg replantowania zostanie przeprowadzony w ciągu godziny od zdarzenia. Ząb należy obmyć przegotowaną wodą i do czasu spotkania ze stomatologiem osoby dorosłe mogą przechować go albo w jamie ustnej (pod policzkiem, w zębodole), albo - w przypadku dzieci – w przegotowanej wodzie lub mleku. Pośpiech w dotarciu do dentysty w przypadku wybicia zęba podyktowany jest tym, że z każdą chwilą umiera coraz więcej komórek korzenia zęba. Po replantacji zęba stomatolog zakłada na 2-3 tygodnie szynę unieruchamiającą. Uszkodzona koronę zęba można odtworzyć po zakończeniu leczenia, wykorzystując np. licówki.
-
Pęknięcie korzenia zęba – jest trudne do zdiagnozowania nawet po wykonaniu zdjęcia RTG. Charakterystycznymi objawami bywają: nadwrażliwości na temperaturę, ból przy nagryzaniu, obrzęk czy zaczerwienienie dziąsła w okolicy zęba. Uszkodzenie korzenia zęba trzeba leczyć jak najwcześniej od chwili urazu – by nie dopuścić do dalszych kłopotów. Konieczne może być leczenie kanałowe zęba a nawet jego ekstrakcja. Zawsze o sposobie leczenia decyduje dentysta.
-
Pęknięta szczęka – nie wolno poruszać uszkodzoną częścią twarzy. Konieczne jest jej unieruchomienie za pomocą specjalnej chusty kupionej w aptece, zwykłej dużej chusteczki lub ręcznika - opatrunek unieruchamiający należy obwiązać wokół szczęki aż po czubek głowy. Jeśli występuje obrzęk, można zastosować chłodne okłady. Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.
Źródło: „Super Nowości”