Dziecko
Ankieta
- 05-11-2010
Sukces w leczeniu ortodontycznym nie zależy jedynie od wiedzy i umiejętności specjalisty lekarza. Fundamentalne znaczenie ma tutaj nastawienie pacjenta oraz sposób, w jaki podchodzi on do realizacji zaleceń lekarskich. Ortodonta odpowiedzialny jest za dobór właściwej metody leczenia wady zgryzu; pacjenta rolą jest konsekwentne przestrzeganie zaleceń specjalisty.
„Leczenie ortodontyczne przebiega w dwóch fazach. W fazie aktywnej osiąga się prawidłową pozycję zębów i tkanek. W fazie retencyjnej utrwala się nową sytuację zgryzową.
Wiele zależy od pacjenta. Czas trwania leczenia zależy od rozmiarów nieprawidłowości, podatności kości, wieku pacjenta oraz jego współpracy z lekarzem prowadzącym. Udane leczenie jest wynikiem współpracy pacjenta z lekarzem” - wyjaśnia dr Joanna Rapała. Dentystka podkreśla, że ortodoncja nie jest nauką ścisłą i nie służy jedynie prostowaniu zgryzów. Nie należy się zatem dziwić, jeśli kiedy stomatolog zaproponuje np. jednocześnie konsultację ortodontyczną i periodontologiczną osobie cierpiącej na paradontozę. Ortodonta może bowiem pomóc również przy stabilizowaniu zębów rozchwianych na skutek ubytku kości.
Zawsze jednak, niezależnie od tego, czy leczenie będzie dotyczyć poprawy warunków zgryzowych, czy też wynikać z konieczności ustabilizowania uzębienia, o ostatecznym jego wyniku decydować będzie pacjent; i to, z jaką systematycznością i konsekwencją zainteresowany podejdzie do zaleconej terapii.
Źródło: „Warszawska Gazeta”