Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Kiedy dziecko powinno trafić do ortodonty?
  • 14-07-2010
 

 

 

- Zabrzmi to może prozaicznie, ale moment rozpoczęcia leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od wady zgryzu u danego pacjenta – mówi dr Agnieszka Kolibabska, specjalista ortodonta w warszawskiej klinice Well Now Dental Clinic.

Standardowo przyjmuje się, że jeśli dziecko pozostaje pod stałą opieką stomatologa, do ortodonty powinno trafić w okresie, kiedy wymianie ulegają zęby mleczne na stałe, i przed okresem intensywnego wzrostu. Ów drugi wyznacznik jest szczególnie istotny, ponieważ jeśli u dziecka występuje wada zgryzu, a w porę nie zostaną podjęte specjalistyczne działania zaradcze, w czasie tzw. skoku wzrostowego może dojść do silnego pogłębienia wady.

Bywa, że do ortodonty trafiają już niemowlęta.

- Zdarzają się przypadki złożonych wad wrodzonych, których diagnostykę i leczenie rozpoczynamy zaraz po urodzeniu. W takich przypadkach pacjenci wymagają wieloetapowego i wielospecjalistycznego leczenia przez cały okres wzrostu – wyjaśnia dr A. Kolibabska.

Opiekunów interesuje czas leczenia wady zgryzu. Zależy on od rodzaju nieprawidłowości, wieku dziecka oraz innych czynników, które mają wpływ na długość okresu, w którym młody człowiek będzie nosić aparat ortodontyczny. Wiele zależy od tego, na ile dziecko będzie chętne do współpracy. Zazwyczaj ustawianie prawidłowego zgryzu trwa ok. 12 – 30 miesięcy, ale zdarzają się pacjenci, którzy aparat ortodontyczny będą nosić krócej bądź dłużej. Istotne jest, że leczenie pacjentów w okresie wzrostu może wymagać działania kilkuetapowego, a to oznacza dłuższy czas noszenia aparatu.

 

O czy należy pamiętać, zanim podejmie się decyzję o podjęciu terapii korygującej zgryz, wyjaśnia dr. A. Kolibabska:

- Przed rozpoczęciem leczenia należy znaleźć dobrego specjalistę, który w przystępny i wyczerpujący dla pacjenta sposób przedstawi mu plan i czas trwania leczenia oraz będzie na bieżąco odpowiadał na wszystkie pytania i rozwiewał ewentualne wątpliwości. Jednym z kluczy do sukcesu wleczeniu ortodontycznym jest zaufanie, jakim pacjent darzy swojego lekarza.

Zanim dziecko trafi do ortodonty musi mieć wyleczone zęby; lub – jeśli likwidowanie ubytków próchnicowych jeszcze trwa - stomatolog opiekujący się dzieckiem określi, które zęby wymagają jeszcze doprowadzenia do porządku.

 

W trakcie leczenia, szczególnie stałym aparatem ortodontycznym, nie wolno zapominać o:

  • utrzymywaniu starannej higieny w jamie ustnej dziecka – opiekunowie powinni kontrolować skuteczność mycia zębów wykonywanego przez małego pacjenta;

  • zakazie gryzienia twardych pokarmów;

  • unikaniu odgryzania kęsów przednimi zębami – mogłoby to prowadzić do uszkodzeń aparatu.

 

Leczenie ortodontyczne to przede wszystkim kwestia zdrowia – nie tylko zębów, ale wielu współpracujących z aparatem żującym struktur; to również kwestia zdrowia innych organów ciała. W przypadku osób dorosłych – to także podstawa do prawidłowego, skutecznego leczenia protetycznego lub implantologicznego.

- Wady ortodontyczne i nieprawidłowości zębowe mogą generować lub nasilać zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych, problemy z przyzębiem, kłopoty z wykonaniem prawidłowych rekonstrukcji protetycznych i implantoprotetycznych, występowanie próchnicy na trudno dostępnych powierzchniach, powodować trudności z prawidłowym utrzymaniem higieny – dr. A. Kolibabska wymienia łańcuch zagrożeń, powstający na skutek istnienia wady zgryzu.

Z powyższego wynika, iż stworzenie pięknego uśmiechu w przypadku niektórych dzieci wymaga wkładu pracy dwóch specjalistów: stomatologa i ortodonty. Samo łatanie dziur w zębach nie wystarczy dla zachowania ich zdrowia, jeśli malec ma wadę zgryzu.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS