Dziecko
Ankieta
- 19-04-2010
Leczenie stomatologiczne autystycznego dziecka to wyzwanie dla każdej z uczestniczących w procesie stron: dentysty, dziecka oraz jego opiekunów.
Zanim autystyczne dziecko trafi do stomatologa, należy skonsultować się ze specjalistą neurologiem, który przeprowadzi badania oceniające stopień rozwoju umysłowego dziecka i przygotuje dla dentysty raport na ten temat. Konsultacja neurologiczna przed podjęciem leczenia stomatologicznego jest bardzo istotna, ponieważ autystyczne dzieci przyjmują rozmaite preparaty, których zadaniem jest redukcja i leczenie towarzyszących chorobie uciążliwych objawów ze strony układu ruchowego i nerwowego, oraz które wpływają na psychikę i fizjologię dziecka. Przyjmowanie tych środków nie pozostaje bez odpowiedzi ze strony ustroju, który może reagować np. ślinotokiem, stanami zapalnymi w jamie ustnej, kserostomią, osłabieniem odruchu połykania, upośledzeniem mowy, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i innymi.
Zanim autystyczne dziecko u stomatologa otrzyma jakiekolwiek lekarstwo, specjalista musi wiedzieć, jakie preparaty otrzymuje mały pacjent, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych a nawet niebezpiecznych interakcji pomiędzy substancjami zawartymi w lekach. Istotne jest to również z tego powodu, że niektóre preparaty mogą wzmacniać albo osłabiać działania leków już stosowanych.
Na pierwszej wizycie dentysta zapozna się z historią choroby, oceni stopień porozumiewania się z autystycznym dzieckiem, a także pozwoli małemu pacjentowi oswoić się z nowym dla niego otoczeniem oraz personelem zatrudnionym w gabinecie. Dopiero potem można przystąpić do właściwego leczenia.
Źródło: „Nowa Stomatologia”