Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Ciąża, hormony i zęby
  • 09-04-2010
 

 

 

 

 

 

Ciąża nie jest powodem do tego, by szerokim łukiem omijać gabinet stomatologiczny. Przyszła mama powinna tym bardziej przestrzegać terminów kontrolnych wizyt. Ciąża nie jest też przeciwwskazaniem do ekstrakcji zęba – jeśli zabieg koniecznie należy w tym czasie przeprowadzić; dentysta może nawet zastosować znieczulenie miejscowe podczas usuwania zęba. Pacjentka powinna jedynie poinformować specjalistę o swoim stanie.

Nieprawdą jest też, że każda ciąża kosztuje kobietę jeden ząb. W czasie oczekiwania na dziecko w organizmie kobiety dochodzi do swoistej rewolucji hormonalnej, a częste podjadanie i ochota na słodycze sprzyjają rozwojowi próchnicy i chorób tkanek przyzębia. Wiadomo jednak, że dobrze zbilansowana dieta, dbałość o higienę jamy ustnej i wyleczone zęby minimalizują ryzyko pojawienia się uszkodzeń.

U kobiet cierpiących na zapalenie przyzębia do zaostrzenia zmian dochodzi najczęściej między 2 a 8 miesiącem ciąży. Odpowiedzialne są za to głównie estrogeny i progesteron. Ich wysoki poziom we krwi zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych. Z kolei pewne produkty rozpadu hormonów – głównie estrogenów – wpływają na pojawianie się stanów zapalnych dziąseł. Z tego też powodu dziąsła ciężarnych pań stają się przekrwione, obrzmiałe i rozpulchnione. U niektórych kobiet mogą wystąpić zmiany przerostowe dziąseł w okolicy jednego zęba lub nawet w całej jamie ustnej. Istotne jest, by nieprawidłowości te leczyć, bo utrudniają one oczyszczanie zębów. Z kolei niedoczyszczone zęby sprzyjają dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości ze strony struktur jamy ustnej należy jak najszybciej odwiedzić stomatologa. Szybkie podjęcie terapii:

  • niesie ulgę przyszłej mamie;

  • pozwala uniknąć powikłań prowadzących do utraty zębów;

  • zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii po całym organizmie, a przez to chroni również nienarodzone jeszcze dziecko przez komplikacjami wynikającymi z infekcji.

„Zawiązki zębów dziecka zaczynają powstawać już w okresie zarodkowym, a ich dalszy rozwój i początki mineralizacji kontynuowane są przez cały okres płodowy. Niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednio dobrana dieta matki, z uwzględnieniem większego zapotrzebowania na białka, sole mineralne, a zwłaszcza wapnia i fosforu oraz witamin /przede wszystkim A,C i D” - wyjaśnia Agnieszka Sicińska, lekarz stomatolog, na łamach „Warszawskiej Gazety”. Istotne jest zachowanie optymalnej równowagi białkowo-węglowodanowo-tłuszczowej – dla zdrowia zębów przyszłej mamy oraz rozwijającego się dziecka.

Źródło: „Warszawska Gazeta”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS