Dziecko
Ankieta
- 01-03-2010
Problemy psychiczne bywają skrzętnie ukrywane przez pacjentów. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że o stanie emocjonalnym świadczą m.in. uszkodzenia zębów. Każda wizyta u stomatologa może stać się wydarzeniem, podczas którego na jaw wyjdą sprawy, o których nie chce się mówić, stres, problemy życia codziennego i wynikające z tego choroby. Dentysta potrafi rozpoznać osobę zmagającą się z problemami natury psychicznej – zasugeruje to obraz zębów i śluzówki jamy ustnej. Jeśli stomatolog podczas oględzin i wywiadu zada pytanie o problemy emocjonalne i tryb życia, warto odpowiedzieć szczerze. To ułatwi diagnozę oraz zaordynowanie właściwego leczenia.
-
Stres i zaburzenia emocjonalne objawiają się zwykle starciem powierzchni żujących zębów, bólami w stawach skroniowo – żuchwowych oraz napięciem mięśni żujących. Zmiany te sugerują częste zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, czyli bruksizm- schorzenie, które zdecydowanie kojarzy się z niepokojem emocjonalnym.
-
Bulimię i anoreksję rozpoznaje się po zmianach w obrazie śluzówki jamy ustnej oraz po osłabieniu zębów. Szkliwo i zębina wykazują istnienie w nich ubytków erozyjnych, pacjent skarży się na nadwrażliwość zębów, na śluzówce i języku mogą pojawiać się stany zapalne, rumienie, a w kącikach ust – zajady. Często powiększone są też ślinianki przyuszne; pacjenci skarżą się na suchość w jamie ustnej. Objawy te świadczą o działaniu kwasów żołądkowych na struktury jamy ustnej, przedostających się tam razem z wymiotami. Kwas rozpuszcza szkliwo, podrażnia śluzówkę i wywołuje stan zapalny, którego efektem może być powiększenie ślinianek i zaburzenia w wydzielaniu śliny.
Źródło: „Żyjmy dłużej”