Dziecko
Ankieta
- 11-12-2009
W Gorzowie Wielkopolskim od lutego 2009 r. we współpracy z tamtejszą OIL i Oddziałem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego realizowana jest akcja ukierunkowana na walkę z próchnicą u dzieci w wieku szkolnym. Skoro opieka stomatologiczna w szkole jest na razie zadaniem nie do zrealizowania w skali całego kraju, warto, by w to miejsce była wprowadzana profilaktyka. Jednak w realizowanie zadań profilaktycznych należy włączyć całe społeczeństwo – tylko wtedy można liczyć na sukces programu. Stan uzębienia polskich dzieci jest zły; podobnie kiepsko jest z poziomem świadomości społecznej na temat zasadności dbania o zdrowie jamy ustnej – potwierdzają to liczne raporty i badania naukowe i statystyczne. Profilaktyka natomiast to najprostsza i najtańsza forma inwestowania w zdrowie zębów i tkanek przyzębia.
O patronat naukowy nad realizacją projektu organizatorzy akcji poprosili Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Sekcję Stomatologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Uczniowie z gorzowskich szkół w ramach akcji mogą liczyć na lakierowanie i lakowanie zębów, profesjonalne przeglądy stomatologiczne oraz na udział w warsztatach edukacyjnych, nakierowanych na wpojenie uczestnikom zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz właściwego odżywiania, które jest jedną z podstaw zdrowia zębów.
By dziecko mogło wziąć udział w programie, którego celem jest zmniejszenie wskaźnika intensywności próchnicy, rodzic ucznia musiał podpisać zgodę. Jako że jedynie 73% dzieci doręczyło zgody na udział w akcji, organizatorzy – by jak najwięcej uczniów mogło wziąć udział w akcji – zintensyfikowali działania promocyjno – informacyjne w lokalnych mediach.
„Po zakończeniu projektu opracowane zostaną dane statystyczne określające wskaźniki próchnicy na podstawie wybranych grup wiekowych, które pozwolą określić potrzeby zdrowotne wśród gorzowskich dzieci i będą potwierdzeniem dla kontynuowania i wdrożenia wieloletniego programu profilaktyki. Wpłynie to na poprawę dostępu dzieci i młodzieży do świadczeń profilaktycznych i wzrost świadomości potrzeb zdrowotnych” - podaje „Gazeta Lekarska”.
Źródło: „Gazeta Lekarska”