Dziecko
Ankieta
- 09-11-2009
Osią życia zwie się wapń – jeden z najważniejszych pierwiastków budujących ludzki organizm. 99% całego wapnia w organizmie dorosłego człowieka zawarte jest w zębach i tkance kostnej. Reszta krąży w płynach ustrojowych i znajduje się w tkankach miękkich. W ciele dorosłego człowieka znajduje się ok. 1,2 kg wapnia.
Najważniejsze funkcje wapnia:
-
budulec kości i zębów – występuje głównie w postaci hydroksyapatytu
-
czynnik regulujący pracę mięśni i nerwów
-
aktywator niektórych enzymów
-
jeden z czynników krzepliwości krwi.
Wapń jest tak ważny dla przeżycia ustroju, że w razie jego niedoboru może zostać uruchomiony mechanizm odzyskiwania tego pierwiastka z kości, by utrzymać jego właściwy poziom we krwi. By nie doszło do odwapnienia kości i osłabienia zębów, konieczne jest dostarczanie wapnia do ustroju z pożywieniem. Najlepiej z mlekiem i jego przetworami – bo te są cennym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia.
Wapń łatwiej wchłania się w towarzystwie witamin. Głównie witaminy D, która:
-
zwiększa przyswajalność wapnia w jelitach
-
stymuluje resorpcję tkanki kostnej i reabsorpcję wapnia w nerkach
-
bierze udział w kościotworzeniu - razem z witaminą K uczestniczy w syntezie białka - osteokalcyny, wiążącego i dostarczającego wapń na miejsce tworzenia hydroksyapatytu w twardych tkankach ustroju.
„Przemysł Spożywczy” podaje:
„Mleko, mleczne napoje fermentowane i sery dojrzewające (żółte) są idealnym źródłem wapnia zarówno pod względem jego zawartości, biodostępności, gęstości odżywczej, jak i stosunku wapnia do białka. Wysoka biodostępność wapnia z tych produktów wynika z optymalnego stosunku wagowego wapnia do fosforu (1,3:1), obecności innych składników zwiększających przyswajalność wapnia (witamina D w produktach zawierających tłuszcz, laktoza w produktach płynnych, niektóre peptydy uwalniane podczas trawienia kazeiny, osteoprotegeryna) oraz nieobecności składników utrudniających przyswajalność. Dzięki temu przyswajalność wapnia z mleka, mlecznych napojów fermentowanych i serów podpuszczkowych wynosi ok. 30% (może sięgać 45%), podczas gdy dla wielu produktów roślinnych, w tym zbożowych, z reguły nie przekracza ona 10%”.
Występujące w produktach roślinnych naturalne kwasy: fitynowy i szczawiowy utrudniają przyswajanie wapnia.
Najbogatszym źródłem wapnia są twarde sery; dodatkowo: przyswajalność tego pierwiastka jest tutaj bardzo wysoka. Wysoka przyswajalność wapnia notowana jest też w przypadku spożywania sardynek razem z ościami.
Trzeba pamiętać, że już po 30 roku życia przyswajanie wapnia razem z pożywieniem powoli lecz systematycznie spada. Oznacza to, iż chcąc zachować zdrowe zęby i mocne kości, z pożywieniem dziennie trzeba dostarczać więcej tego pierwiastka. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, u których masa kostna zmniejsza się szybciej niż u mężczyzn.
Źródło: „Przemysł Spożywczy”