Dziecko
Ankieta
- 23-09-2024
Resorpcja patologiczna to nieprawidłowy proces, który może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny, a mechanizmy niszczenia korzeni zębowych są różne.
W resorpcji wewnętrznej niszczący proces zaczyna się od miazgi zębowej. Przyczynami mogą być uraz, stan zapalny lub inne czynniki, które inicjują patologiczną aktywację komórek obecnych w miazdze zęba. Wskutek tego odontoklasty zaczynają rozkładać tkanki zęba od wewnątrz, co prowadzi do nadwątlenia struktury korzenia. Proces ten może być początkowo bezobjawowy, ale w miarę jego postępu ząb staje się osłabiony i podatny na złamanie.
Z kolei w resorpcji zewnętrznej patologiczny proces rozpoczyna się na zewnętrznej powierzchni korzenia zęba i postępuje w kierunku jego wnętrza. Mechanizm ten również uruchamiany może być przez uraz, przewlekłe zapalenie tkanek przyzębia, ale też i stany nowotworowe, nadmierne siły ortodontyczne (np. podczas prostowania zębów) czy niektóre choroby ogólnoustrojowe. Zniszczenie zewnętrznej powierzchni korzenia prowadzi do osłabienia jego struktury, a w zaawansowanych przypadkach do całkowitej utraty zęba.