Dziecko
Ankieta
- 19-08-2024
Choroby ślinianek u dzieci pojawiają się rzadziej niż u dorosłych. Schorzenia te mogą jednak stanowić poważny problem zdrowotny. Z tego powodu jak najszybciej dziecko powinno znaleźć się u stomatologa, pediatry lub laryngologa. Jest to ważne, gdyż wczesne rozpoznanie i leczenie chorób ślinianek minimalizuje ryzyko powikłań i przyspiesza powrót do zdrowia.
Do najczęściej notowanych chorób gruczołów ślinowych u dzieci należą: zapalenie ślinianek, ropnie ślinianek oraz torbiele ślinianek. Dotykają one najczęściej ślinianki przyuszne, podjęzykowe i podżuchwowe.
U dzieci zapalenie ślinianek, głównie ślinianki przyusznej, często powstaje w wyniku infekcji wirusowej, takiej jak świnka – zwane jest nagminnym zapaleniem ślinianek przyusznych. Zapalenie ślinianek może też być powodowane przez bakterie. Stany zapalne w śliniankach dają wyraźne symptomy: ból, obrzęk, trudności w jedzeniu czy poruszaniu językiem, natomiast u młodszych dzieci mogą także pojawić się gorączka i ogólne osłabienie.
Torbiele ślinianek to wypełnione płynem guzki – zwykle są łagodne, ale mogą powodować dyskomfort. Z tego powodu ich leczenie nieraz wymaga interwencji chirurgicznej – jest ono konieczne, gdy guzki rosną i uciskają na sąsiadujące z nimi struktury.