Dziecko
Ankieta
- 16-08-2024
W stomatologii wykorzystanie preparatów zawierających fluor w celu zapobiegania osłabieniu szkliwa i próchnicy zębów jest powszechnie praktykowane z uwagi na ich skuteczność. Warto wiedzieć, że efektywność preparatów fluorkowych wynika z tego, że działają one na różne sposoby.
-
Produkty te opóźniają demineralizację szkliwa i sprzyjają jego remineralizacji. Demineralizacja zębów jest hamowana poprzez obecność fluoru w roztworze otaczającym kryształy szkliwa i zdolność tego pierwiastka do osadzania się na powierzchni kryształów apatytowych. Mechanizm remineralizacji szkliwa polega z kolei na włączaniu się fluoru w struktury apatytu, co powoduje, że stają się one bardziej odporne na działanie kwasów, które pojawiają się w jamie ustnej w wyniku aktywności metabolicznej bakterii lub po spożyciu posiłku czy wypiciu kwaśnego napoju czy soku.
-
Preparaty z fluorem wpływają na metabolizm bakterii i ich przyleganie do szkliwa. Jony fluorkowe mogą też wiązać się bezpośrednio z wieloma enzymami i w ten sposób modulować metabolizm bakterii patogennych w jamie ustnej.
-
Zastosowanie fluoru w biomateriałach stomatologicznych ułatwia jego kontrolowane uwalnianie do tkanek i środowiska jamy ustnej.