Dziecko
Ankieta
- 20-06-2024
Z badań wynika, że to nie szkoła jest miejscem, w którym najczęściej dochodzi do uszkodzeń zębów bądź do innych urazów ustno-twarzowych. Okazuje się, w skali globalnej zdecydowana większość tego typu urazów – aż 72% – powstaje w domu. Szkoła plasuje się w tym rankingu na drugim miejscu.
Ze statystyk wynika również, że najbardziej narażone na mechaniczne urazy ustno-twarzowe są dzieci z nieprawidłowo domykającymi się wargami, a później – dzieci z wadami zgryzu: nadgryzem i zgryzem otwartym. W skali globalnej częściej na występowanie uszkodzeń zębów mlecznych narażeniem są chłopcy niż dziewczęta.
Ciekawostką jest, że Europa znajduje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o ogólną globalną częstość występowania urazów zębów wśród dzieci, ale jeśli chodzi o uszkodzenia zębów mlecznych, to na Starym Kontynencie dochodzi do nich najrzadziej.
Z badań wynika również interesująca korelacja między częstością występowania urazów ustno-twarzowych a nadwagą i otyłością u dzieci. Okazuje się, że urazy te są częstsze wśród dzieci z nadmierną masą ciała w porównaniu do reszty młodocianej populacji.
Należy pamiętać, że każdy uraz w obrębie jamy ustnej bądź twarzy powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem. Z tego względu dziecko u stomatologa powinno się znaleźć niezwłocznie po wystąpieniu uszkodzenia.
Pół miliarda dzieci ma