Dziecko
Ankieta
- 24-04-2024
Szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie cierpi na próchnicę zębów stałych. Choroba ta inicjowana zostaje obecnością bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej, natomiast powstawanie zmian próchnicowych powodowane jest przez kwaśne produkty metabolizmu tych odżywiających się węglowodanami drobnoustrojów. Wydalane przez nie kwasy obniżają pH środowiska jamy ustnej, prowadząc do demineralizacji szkliwa zębów i zębiny. Długotrwała demineralizacja ostatecznie doprowadza do powstania ubytków na powierzchni zębów, gdyż jony budujące mineralne tkanki zęba przedostają się do środowiska jamy ustnej. Osłabia to znacząco szkliwo i zębinę.
W ciągu doby zachodzi wiele cykli demineralizacji remineralizacji. Kluczem do zdrowia zębów jest zachowanie równowagi między tymi procesami. Jeśli demineralizacja zaczyna dominować, może to doprowadzić do rozwoju próchnicy.
Remineralizację zdemineralizowanych powierzchni zębów można przyspieszyć przez stosowanie preparatów zawierających fluor. Jony tego pierwiastka wiążą się ze szkliwem i zębiną, czyniąc je bardziej odpornymi na ataki kwasów.