Dziecko
Ankieta
- 15-04-2024
W leczeniu kandydozy jamy ustnej powszechnie wykorzystuje się rozmaite leki przeciwgrzybicze. Są one używane najczęściej miejscowo w przypadku zakażenia rozwijającego się głównie w jamie ustnej, ale przy infekcji obejmującej wiele narządów i układów organizmu stosuje się ogólnoustrojową terapię przeciwgrzybiczą. Leki syntetyczne mogą powodować jednak wiele negatywnych skutków ubocznych, także w układzie pokarmowym, między innymi biegunkę, nudności, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej.
W ostatnich latach z powodu licznych możliwych działań niepożądanych tych leków oraz ograniczonego czasu ich stosowania coraz więcej uwagi poświęca się naturalnym preparatom do leczenia kandydozy jamy ustnej. Jednym z takich środków jest karwakrol – główny składnik olejku eterycznego otrzymywanego z tymianku. Znajduje się go też dużo w macierzance, lebiodce i kminku; zawiera go również olejek z czarnuszki siewnej.
Karwakrol stał się ostatnio przedmiotem zainteresowania badaczy z Iranu w kontekście jego możliwego zastosowania do leczenia kandydozy jamy ustnej zamiast środków syntetycznych. Wyniki badania potwierdziły, że związek ten rzeczywiście ma potencjał do tego aby stać się skutecznym lekiem naturalnym na kandydozę.