Dziecko
Ankieta
- 16-02-2024
Biofilm to delikatna powłoka, w skład której wchodzą rozmaite drobnoustroje oraz cząstki organiczne, pokrywająca powierzchnie możliwe do zasiedlenia przez mikroorganizmy. Tworzy się również w jamie ustnej. Badania potwierdzają, że biofilm rozumiany jako kompleks złożony z wielu różnych drobnoustrojów jest powodem najczęstszych infekcji jamy ustnej, czyli próchnicy i chorób przyzębia.
Aby biofilm mógł powstać, na powierzchniach muszą zaistnieć warunki, które umożliwią bakteriom przyczepienie się do podłoża. Bakterie te posiadają krótkie wypustki białkowe skierowane na zewnątrz komórek, zwane fimbriami. To one umożliwiają tym mikroorganizmom przyczepianie się do powierzchni szkliwa. Kiedy bakterie osiądą już na powierzchni zębów, tworzona jest macierz zewnątrzkomórkowa złożona z wielocukrów. Dzięki niej bakterie utrzymywane są w postaci stabilnego kompleksu, który chroniony jest przed czynnikami środowiskowymi. Macierz jednocześnie stanowi źródło pożywienia dla bakterii znajdujących się w tym biologicznym układzie.
Struktura biofilmu i jego skład gatunkowy zmieniają się w czasie. Inny jest też biofilm naddziąsłowy jak i ten, który znajduje się w obszarze poddziąsłowym. Powoduje to, że choroby przyzębia i próchnica najczęściej powodowane są przez różne, lecz zawsze patogenne dla tkanek szczepy bakteryjne.