Dziecko
Ankieta
- 15-11-2023
Cukrzyca typu pierwszego najczęściej dotyka osoby młode, również dzieci. Z badań statystycznych wynika, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zachorowalność na cukrzycę typu pierwszego u dzieci i młodzieży w Polsce wzrosła nieomal czterokrotnie.
Ponieważ cukrzyca – niezależnie od jej typu – zawsze jest chorobą, która ma poważny wpływ na zdrowie jamy ustnej, dlatego zmagające się z tym schorzeniem dziecko u stomatologa powinno regularnie bywać na wizytach kontrolnych. Jest to konieczne, gdyż cukrzyca doprowadza do metabolicznych i morfologicznych zmian w narządach i tkankach – dotyczy to także obszaru jamy ustnej.
Ponieważ cukrzyca ma wpływ m.in. na pracę ślinianek, może doprowadzać do zmian zarówno w wydzielaniu, jak i w jakości śliny. To z kolei przełoży się na pogorszenie oczyszczania jamy ustnej z resztek organicznych i bakterii oraz może doprowadzić do osłabienia remineralizacji zębów. Skutkiem tego może być większa podatność zębów na próchnicę u dzieci i młodzieży dotkniętych cukrzycą.
Warto pamiętać również o tym, że stomatolog jest niejako lekarzem pierwszego kontaktu w wykrywaniu cukrzycy, ponieważ potrafi rozpoznać charakterystyczne zmiany powodowane przez tę chorobę w jamie ustnej już na wczesnym etapie jej rozwoju i zalecić konsultacje z diabetologiem. Sprzyja to szybkiemu wdrożeniu leczenia i zapobiega wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań powodowanych nieustabilizowaną glikemią.