Dziecko
Ankieta
- 16-11-2007
W całej Europie zmniejsza się liczba dzieci z próchnicą zębów. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym się tak nie dzieje. Stołeczne władze postanowiły temu zaradzić.
Stan uzębienia polskich dzieci pogarsza się systematycznie od ośmiu lat, kiedy to w szkołach zlikwidowano gabinety stomatologiczne. Władze Warszawy postanowiły temu zaradzić. W rozpoczętym niedawno pilotażowym programie profilaktyki bierze udział dwa i pół tysiąca dzieci, uczniów klas pierwszych, ze szkół Żoliborza, Targówka i Bielan. Dzieciaki zostaną zbadane przez stomatologa, a szkolne higienistki pokażą im, jak prawidłowo myc zęby.
Urzędnicy nie mieliby prawdopodobnie nic przeciwko leczeniu dzieci z próchnica, jednak nie mogą wydawać pieniędzy na to samo co Narodowy Fundusz Zdrowia. Najprostsze wyjście – ponowne otwarcie gabinetów dentystycznych w szkołach, nie wchodzi w rachubę. Zgodnie z przepisami, usługi stomatologiczne powinny być dostępne dla wszystkich, tylko wtedy gabinety mogłyby liczyć na refundacje kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szkoły natomiast, z wiadomych względów, bronią się przed obecnością obcych osób na swoim terenie.
Stolica prowadzi także autorski program profilaktyki próchnicy w przedszkolu. Są nim objęte cztery tysiące dzieci z niemal wszystkich przedszkoli na Ursynowie. Jeśli rezultaty programu okażą się zadawalające, w przyszłym roku zostanie on rozszerzony. Pod opieką stomatologów znajdzie się już 10 tysięcy dzieci, także z przedszkoli mokotowskich.
Na koniec rady, które powinni wziąć pod uwagę wszyscy rodzice:
-
należy leczyć także zęby mleczne (ich przedwczesna utrata, może się stac przyczyna nieprawidłowego zgryzu)
-
próchnica może stać się przyczyna infekcji całego organizmu, starajmy się do niej nie dopuścić
-
za zdrowe zęby u maluchów odpowiada dieta bogata w nabiał oraz witaminy A i D
-
należy przyzwyczaić dziecko do szczotkowania zębów po każdym posiłku
-
ograniczyć ilość słodyczy oraz wypijanych soków
Źródło: Polska The Times, 16.11. 2007 r.