Dziecko
Ankieta
- 14-07-2022
Czarna plama na szkliwie nie zawsze wynika z chorych zębów i rozwijającej się próchnicy. Może to być bowiem kwestia przebarwienia zębów – powoduje ono poważne problemy estetyczne.
Mimo swej powszechności, czarne plamy są słabo poznane. Ciemna pigmentacja występuje wzdłuż 1/3 przyszyjkowej powierzchni policzkowej lub językowej zębów. Plamy te bywają zwane przebarwieniami chromogennymi lub dziecięcymi (bo często występują u dzieci) bądź egzogennymi przebarwieniami zębów. Wyniki badań ultradźwiękowych sugerują, że są spowodowane specyficznym rodzajem płytki nazębnej – w jej składzie mikrobiologicznym znajdziemy bakterie chromogenne. Natomiast czarna pigmentacja spowodowana jest obecnością specyficznej flory bakteryjnej i nierozpuszczalnej soli żelazowej, która powstaje w wyniku reakcji pomiędzy siarkowodorem wytwarzanym przez bakterie a żelazem zawartym w ślinie lub wysięku z dziąseł.
Zawsze w przypadku czarnych plam ważne jest wykonanie kompleksowego badania stomatologicznego i diagnostyki różnicowej – aby zyskać pewność, że to przebarwienia zębów, które można usunąć ze szkliwa, a nie chore zęby z manifestującą się w postaci plam próchnicą.