Dziecko
Ankieta
- 14-02-2022
Cukrzyca jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę ludzi na całym świecie – dotyczy to głównie cukrzycy typu 2, która wynika z niezdrowego stylu życia, dużej ilości cukru w diecie i ujawnia się głównie w wieku dojrzałym. Cukrzyca typu 1 jest natomiast charakterystyczna dla dzieci, młodzieży i osób młodych i wynika z uszkodzenia komórek trzustki, które produkują insulinę – hormon odpowiedzialny za utrzymanie właściwej glikemii.
Cukrzyca – niezależnie od typu – może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej, a zjawisko to nie będzie miało związku z systematycznością i ze starannością higieny tego obszaru. Dlatego osoby dotknięte tym schorzeniem powinny pozostawać pod opieką nie tylko lekarza diabetologa, ale również dentysty. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży.
Potwierdzają to wyniki badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczeni wskazali, że właściwa opieka stomatologiczna nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą typu 1 to warunek utrzymania u nich zdrowia jamy ustnej. Naukowcy podkreślają, że ponieważ cukrzyca jest poważnym czynnikiem ryzyka schorzeń jamy ustnej, dlatego też dzieci i młodzież z tą chorobą trzeba objąć szczególnymi działaniami profilaktycznymi i leczniczymi i kwalifikować do grupy szczególnego ryzyka.