Dziecko
Ankieta
- 05-07-2021
Ostre zapalenie szczęk u dzieci rozwija się nadzwyczaj szybko i może obejmować wszystkie struktury szczęk. Wynika to głównie z budowy kości przyzębia u dzieci. W obszarze objętym stanem zapalnym powstają zatory bakteryjne i zmiany zakrzepowe, które utrudniają lub nawet blokują krążenie – głównie w kapilarach. Ponieważ może to doprowadzić do obumarcia zawiązków zębów mlecznych lub stałych, szpiku oraz struktur kostnych, dziecko u stomatologa powinno znaleźć się niezwłocznie. Choroba wymaga leczenia szpitalnego z wykorzystaniem farmakoterapii i interwencji chirurgicznej.
Ostre zapalenie szczęk u dzieci może dawać objawy:
-
ogólne – szybkie pogorszenie samopoczucia, gorączka i dreszcze, zaburzenia łaknienia, a także bladość skóry i wyostrzenie rysów twarzy, niepokój, przyspieszenie pulsu, silne bóle głowy i okolicy twarzowej;
-
miejscowe – przypominające objawy ząbkowania (zaczerwienienie i rozpulchnienie błony śluzowej jamy ustnej), a także nie zawsze współmierny do stanu ogólnego obrzęk tkanek twarzy, zaczerwienienie i miejscowe rozgrzanie tkanek, opuchlizna tkanek od strony jamy ustnej, ból w obszarze zmienionym zapalnie. W zaawansowanym stadium zapalenia mogą pojawiać się ropnie: pojedyncze lub mnogie, ząb zlokalizowany w obszarze objętym stanem zapalnym oraz zęby sąsiadujące ulegają rozchwianiu i pojawia się wyciek ropy z zębodołu.