Dziecko
Ankieta
- 06-04-2021
Za zęby wrodzone uznaje się te, z którymi dziecko już się urodziło. Z kolei jeśli w ciągu pierwszych 30 dni życia dziecka doszło do wyrżnięcia zęba lub zębów, takie nabytki w jamie ustnej uznaje się za zęby noworodkowe.
Pojawienie się zębów wrodzonych bądź noworodkowych nie jest rzadkie – szacuje się, że zjawisko dotyczy 1 dziecka na 2-3 tysiące noworodków.
Nie do końca znane są przyczyny, które powodują wyrżnięcie zębów na bardzo wczesnym okresie rozwoju człowieka. Wśród czynników, które mogą sprzyjać takim sytuacjom, wymienia się infekcję i urazy, stany gorączkowe, zaburzenia hormonalne, niedobory pewnych witamin lub niedożywienie matki w okresie ciąży. Powodem mogą być także płytko ułożone zawiązki zębów bądź zwiększona aktywność osteoblastów w rejonie zawiązka zęba.
Zęby wrodzone i noworodkowe mogą pojawiać się u dzieci obarczonych zespołami wad wrodzonych. Dopatrzono się takiej zależności w odniesieniu do ponad 40 zespołów wad wrodzonych. Dość często zjawisko to występuje u dzieci z jedno- lub obustronnym rozszczepem wargi i podniebienia. Istnieje też pewna korelacja rodzinna – skłonność genetyczną obserwuje się z różną częstością.