Dziecko
Ankieta
- 18-03-2021
Jeżeli pomimo doskonałego dbania o zęby i utrzymywania higieny jamy ustnej na bardzo wysokim poziomie pojawiają się oznaki chorobowe w tym obszarze ciała, może to oznaczać, że w organizmie rozwija się poważna choroba ogólna bądź systemowa.
Jeśli regularnie odwiedzamy dentystę, podczas wizyt kontrolnych możliwe jest wykrycie pierwszych symptomów schorzenia ogólnoustrojowego, jeszcze zanim choroba poczyni spustoszenie w organizmie. Wśród schorzeń, które dają objawy w jamie ustnej, zanim zostają zdiagnozowane, są między innymi nowotwory i cukrzyca.
Objawy, takie jak krwawienie z dziąseł, przewlekły nieświeży oddech to symptomy typowe dla choroby przyzębia, ale również mogą być one wczesnymi objawami cukrzycy typu drugiego; tak samo, jak szybkie narastanie ilości ubytków próchnicznych w dobrze pielęgnowanych zębach.
Szacuje się, że osoby chorujące na cukrzycę są trzy razy bardziej narażone na próchnicę. Wynika to z faktu, że wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić naczynia krwionośne, które zaopatrują zęby w składniki odżywcze. Uszkodzenia te, zwane angiopatiami, doprowadzają do odcięcia dopływu składników odżywczych i tlenu do obszaru jamy ustnej, który normalnie powinien być dobrze ukrwiony. To może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a nawet zniszczeń tkanek i wypadania zębów.
Jeśli zachowuje się dobrą higienę jamy ustnej, a mimo to obserwuje się objawy, które mogą wskazywać na problemy z zębami bądź dziąsłami, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Może się bowiem okazać, że przyczyna krwawienia z dziąseł czy choroby przyzębia nie leży w samej jamie ustnej, ale związana jest z niedomaganiem w innym obszarze ciała.