Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Próchnica w zębach dzieci chorobą społeczną
  • 18-02-2009
 

 

 

Próchnica w uzębieniu dzieci to już choroba społeczna – nie da się inaczej traktować problemu, który dotyka ponad 80% populacji w wieku rozwojowym. O podjęcie radykalnych działań, które zmniejszyłyby częstotliwość występowania ubytków próchniczych w uzębieniu młodych Polaków apeluje rzecznik praw dziecka.

W Polsce wciąż pokutuje stereotyp, że o zęby mleczne nie trzeba się troszczyć, bo i tak wypadną. Kolejnym błędem jest, iż próchnicy wielu nie traktuje jak choroby.

- Zdarzają się dzieci z połową chorych zębów mlecznych, a połową zdrowych stałych. Wczoraj leczyłam zęby małemu chłopcu, który miał osiem zębów stałych. Cztery z nich były zarażone próchnicą - podkreśla Agnieszka Masternak-Rudzka, przewodnicząca Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Lekarzy Stomatologów.

 

Po raz pierwszy dziecko u stomatologa powinno pojawić się, kiedy skończy rok. Tymczasem większość trzylatków nigdy nie była u dentysty. Próchnica w uzębieniu mlecznym rozwija się szybciej niżeli w zębach stałych, bo mleczaki są zwyczajnie słabsze. Niepodjęcie szybkich działań oczyszczających ząbek prowadzi w krótkim czasie do jego całkowitego zniszczenia.

U dzieci próchnica rozwija się masowo, ponieważ nie wiedzą one, jak myć zęby – nikt ich tego nie nauczył; rodzice nie dbają o działania profilaktyczne, sami są niedoinformowani, a dzieci zjadają za dużo słodyczy. Stomatolodzy uważają, że poprzez akcje promocyjne należy uświadamiać rodzicom, jak groźna może być próchnica. Niestety, w najbliższym czasie taka kampania na pewno nie zostanie przeprowadzona. Powodem jest brak pieniędzy i oszczędzanie wymuszane przez globalny kryzys.

- Z dostępnością [do dentystów – przyp. red.] nie jest źle, w każdej gminie przyjmuje stomatolog, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pozostaje nam tylko apelować do rodziców, aby kierowali swoje dzieci na leczenie - mówi Mariusz Pasek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. Zauważa też:

- Tak naprawdę nic nie zastąpi ich zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o przypomnienie o konieczności wizyt u dentysty.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS