Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Od przerośniętych migdałków do aparatu ortodontycznego
  • 26-08-2015
 

 

 

 

 

Przerost migdałków podniebiennych to dolegliwość dość częsta, występująca najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Nie jest to defekt jedynie laryngologiczny, bo z czasem może doprowadzić także do kłopotów zdrowotnych, których leczeniem powinien zająć się stomatolog i ortodonta. Z uwagi na obserwowany w ciągu ostatnich lat wzrost częstości występowania przerostu migdałków podniebiennych, przypuszcza się, że przyczynami mogą być wpływy środowiskowe oraz nasilające się alergie pokarmowe.

Jednym z objawów defektu jest zmiana toru oddychania: dzieci wciągają powietrze ustami zamiast nosem.

- (…) Aparat mięśniowy i żuchwy ulega zwiotczeniu przez ciągle otwarte usta, źle rośnie szczęka, podniebienie, co może skończyć się założeniem aparatu ortodontycznego (…) – wyjaśnia dr hab. n. med. Lidia Zawadzka-Głos, kierownik Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innymi konsekwencjami przerostu migdałków podniebiennych, które negatywnie wpływają na kondycję jamy ustnej, są: wysuszenie śluzówki, spierzchnięte usta i język.


 

Schorzenie leczy się operacyjnie lub – jeśli zabieg chirurgiczny nie jest możliwy, np. przy zaburzeniach rozwojowych nosogardzieli lub rozszczepie podniebienia – farmakologicznie. Nieleczone, powoduje pogłębianie się wady zgryzu. Nieprawidłowe ułożenie szczęk lub zębów skutkuje z kolei niszczeniem szkliwa i osłabianiem całego aparatu stomatognatycznego. W konsekwencji, po pewnym czasie, dziecko u stomatologa będzie zmuszone poddać się zabiegom borowania, przedwczesnemu usuwaniu zębów i protezowaniu.


 

Rodzice czasem nie zgadzają się na zabieg operacyjny, tłumacząc to obawą przed ryzykiem częstszych infekcji oskrzeli.

- To mit, ponieważ migdałków nie usuwamy całkowicie, tylko częściowo, więc pozostała ich część dalej pracuje – dodaje dr Lidia Zawadzka-Głos. – Jeśli zmniejszymy migdałki i usuniemy trzeci migdał, dziecko wraca do normalnego toru oddychania przez nos, rzadziej jest narażone na czynniki wirusowe, powodujące zapalenie oskrzeli.

Źródło: „Gazeta Pomorska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS