Świadczeniobiorcy, jeśli dotknie ich ból zęba, powinni być przyjęci w dniu zgłoszenia się do dentysty. W przypadku niepełnosprawnych dzieci sytuacja komplikuje się z uwagi na fakt, że nie każdy gabinet ma możliwość i pozwolenie na leczenie niepełnosprawnych wymagających zastosowania narkozy. Dlatego zdarza się, że niepełnosprawne dzieci z bólem zęba lub powikłaniami pozabiegowymi kierowane są do specjalistycznego ośrodka dentystycznego. Tam najczęściej trzeba ustawić się w kolejce, a cierpiącemu niepełnosprawnemu pacjentowi przynosi się ulgę ordynując środki przeciwbólowe do czasu wizyty u dentysty.
-
Kiedy pojawi się ból zęba, niepełnosprawni pacjenci do 18-go roku życia, o ile dobrze współpracują z dentystą i nie wymagają leczenia w znieczuleniu ogólnym, mogą korzystać z pomocy w powszechnie dostępnych poradniach. W sytuacjach nagłych, poza godzinami pracy gabinetu stomatologicznego, w którym niepełnosprawny pacjent jest leczony, można skorzystać z pomocy pogotowia stomatologicznego lub zawieźć dziecko na ostry dyżur stomatologiczny w szpitalu. Ciężko upośledzone dziecko wymaga leczenia z znieczuleniu ogólnym, dlatego konieczne będzie skorzystanie z usług kliniki dentystycznej zajmującej się leczeniem pacjentów niepełnosprawnych z zastosowaniem narkozy.
-
Jeśli czas oczekiwania na wizytę w ramach ubezpieczenia jest długi, warto poszukać placówki prywatnej, w której będzie można skorzystać pomocy doraźnej bez oczekiwania w kolejce.
-
Jeśli wiesz, że oczekiwanie na wizytę będzie długie, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem opiekującym się na co dzień niepełnosprawnym dzieckiem – doradzi przy wyborze środków do łagodzenia i uśmierzania bólu do czasu, aż nadejdzie czas na spotkanie ze stomatologiem.
-
Zawczasu, ZANIM u twojego niepełnosprawnego dziecka pojawią się jakiekolwiek komplikacje bólowe albo powikłania po uprzednim leczeniu, zorientuj się, gdzie i kiedy możesz liczyć na pomoc stomatologiczną – zabezpieczysz w ten sposób swoje dziecko przed niepotrzebnym cierpieniem i peregrynacjami od gabinetu do gabinetu. Wypadki nagłe zdarzają się dość często w najmniej sprzyjającym czasie (np. podczas świąt czy w środku nocy), a wtedy niełatwo znaleźć pomoc na szybko.
Źródło: Opracowanie własne