Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Leczenie stomatologiczne dzieci niepełnosprawnych
 

 

 

 

 

W przypadku niepełnosprawnych dzieci szybkość podjętego leczenia ma szczególne znaczenie: bo zaniedbany stan chorobowy u osoby, która nie powie, gdzie i co ją boli, przysparza niepotrzebnych cierpień, grozi wystąpieniem powikłań ogólnoustrojowych i zmusza w późniejszym terminie do podejmowania poważnych i radykalnych zabiegów, które nie pozostają obojętne dla zdrowia. Niepełnosprawni podlegają opiece medycznej zespołu specjalistów z różnych dziedzin, w skład którego wchodzi także stomatolog.

Niektóre niepełnosprawności pociągają za sobą implikacje w postaci wad budowy w aparacie zgryzowym lub w jamie ustnej, które należy jak najszybciej diagnozować i leczyć, aby uniknąć pogorszenia zdrowia osoby niepełnosprawnej. Niepełnosprawne dziecko do konsultacji ze stomatologiem powinien wysłać zajmujący się nim lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pediatra, ale równie dobrze może to zrobić z własnej inicjatywy rodzic lub opiekun małoletniego. Pamiętaj: do dentysty nie trzeba mieć skierowania i jeśli niepokoi cię zdrowie zębów niepełnosprawnego dziecka, nie wiesz, jak dbać o higienę jamy ustnej podopiecznego lub jak sobie poradzić z czyszczeniem zębów u dziecka o znacznym stopniu niepełnosprawności, wybierz się na konsultację stomatologiczną.

 

Wybór sposobu leczenia niepełnosprawnych dzieci zależy od tego, jak pacjent współpracuje z dentystą, czy w ogóle współpracuje, ile zębów trzeba poddać leczeniu i o jakim stopniu skomplikowania będą zabiegi, czy istnieją przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego, jakie implikacje wynikają z konkretnej niepełnosprawności (np. wady budowy aparatu zgryzowego, wady serca czy układu oddechowego).

Jeśli opiekujesz się dzieckiem, u którego jedną z konsekwencji niepełnosprawności są wady budowy jamy ustnej, wizyty u stomatologa, ortodonty i współpraca z lekarzami innych specjalności będą częste. Miej świadomość, że w przypadku osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i niewspółpracujących, konieczne będzie leczenie zębów pod narkozą - czasem radykalne i wieloaspektowe. W związku z tym może cię czekać seria czasem bardzo trudnych wyborów drogi leczenia spośród kilku zaproponowanych przez specjalistów, w tym decyzja o ekstrakcji wielu zębów podczas jednego zabiegu. Jeśli nie umiesz lub nie chcesz podjąć decyzji samodzielnie, zaufaj doświadczeniu specjalistów, którzy mają dużą praktykę w leczeniu niepełnosprawnych dzieci.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS