Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Niepełnosprawne dzieci - profilaktyka chorób jamy ustnej
 

 

 

 

Jeśli u niepełnosprawnego dziecka nie stwierdzono wad wrodzonych, które podlegają pod natychmiastowe leczenie, zadbaj o jego zgryz od pierwszych chwil po narodzeniu. Zadania z zakresu profilaktyki ortodontycznej w przypadku dzieci niepełnosprawnych są takie same, jak w odniesieniu do zdrowych.

  • Karm odpowiednio swoje dziecko – najlepszy pokarm to mleko matki, ale jeśli podajesz mieszankę, zwracaj uwagę na to, jak trzymasz dziecko do karmienia i pod jakim kątem ustawiasz butelkę w buzi malca.

  • Zwracaj uwagę na kształt smoczka – stosuj tylko atestowane, zalecane przez stomatologów modele i nie pozwalaj dziecku na całodobowe noszenie smoczka uspokajającego.

  • Układaj odpowiednio dziecko do snu – niech jego główka spoczywa na niewysokiej poduszce.

  • Dbaj o higienę jamy ustnej i u bezzębnych dzieci po każdym karmieniu przemywaj wnętrze buzi wodą lub lekkim roztworem rumianku (pod warunkiem, że dziecko nie jest na to zioło uczulone), a kiedy pojawią się zęby mleczne, wprowadź szczotkowanie i z czasem pastę do zębów.

  • Przestrzegaj terminów leczenia chirurgicznego wad wrodzonych np. wargi i podniebienia czy dróg oddechowych.

  • Jeśli nie wyklucza tego rodzaj niepełnosprawności, u kilkumiesięcznego malca wprowadzaj podawanie pokarmów łyżeczką i zmieniaj konsystencję pokarmów, zmniejszając ilość płynnych, a wprowadzając produkty stałe.

  • Zwracaj uwagę na nawyki dziecka – od razu eliminuj ogryzanie paznokci, ssanie palca czy wciąganie policzków.

  • Eliminuj z diety cukry proste – pod każdą postacią.

  • Zęby mleczne traktuj z taką samą pieczołowitością jak stałe. Pamiętaj, że od zdrowia mleczaków zależy dobra kondycja zębów stałych. Każdy przypadek próchnicy jak najszybciej konsultuj ze stomatologiem. W zależności od stanu dziecka oraz stopnia jego niepełnosprawności specjalista zaleci właściwe postępowanie. Miej na uwadze, że jeśli zniszczone zęby mleczne trzeba będzie przedwcześnie usunąć, u dziecka prawdopodobnie trzeba będzie stosować leczenie protetyczne, które zapobiegnie przesuwaniu się pozostałych zębów w szeregu i rozwojowi wady zgryzu.

  • Jeśli dziecko nosi aparat ortodontyczny, dbaj systematycznie i skrupulatnie o jego czystość. Nie oszczędzaj na zakupie dobrych szczoteczek (w tym szczoteczek jednopęczkowych) czy irygatora wodnego – w przypadku niepełnosprawnego dziecka najważniejsze zadanie to nie dopuścić do rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Schorzenia te w przypadku ciężkiej niepełnosprawności trzeba bowiem leczyć pod narkozą.

  • Szybkość i systematyczność działania profilaktycznego to twoi i dziecka sprzymierzeńcy. Nie daj się ubiec żadnej chorobie jamy ustnej, której możesz zapobiec.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS