Dziecko
Ankieta
Aparat ortodontyczny z zamkami nakładany na zęby to niejedyny sposób na leczenie wady zgryzu u dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. W leczeniu ortodontycznym pacjentów mających tego typu uzębienie stosowane mogą być również:
-
Płytka przedsionkowa – jeden z najprostszych aparatów - bierny lub czynnościowy, stosowany wtedy, gdy dziecko ma tyłozgryz, zgryz otwarty, polecany do mioterapii oraz jako aparat wspomagający leczenie nawyku nieprawidłowego oddychania przez usta lub też nawyku wpychania języka między łuki zębowe. Płytka przedsionkowa może być wykonywana indywidualnie dla konkretnego pacjenta – ortodonta musi wówczas pobrać wycisk. Może też być produktem standardowym, gdzie rozmiar dobiera się w zależności od wieku dziecka.
-
Płytka podniebienna – wykonuje się ją z masy akrylowej, pokrywa podniebienie i przylega do ścian podniebiennych. Zalecane jest noszenie takiego aparatu przez całą dobę poza posiłkami. Płytkę z wałem prostym stosuje się w leczeniu pogłębionego nadgryzu zębów siecznych. Płytkę z wałem skośnym stosuje się do leczenia tyłozgryzów przebiegających z przechyleniem siekaczy górnych.
-
Równia pochyła – stosowana jest jako aparat bierny w leczeniu zgryzu krzyżowego oraz doprzednich wad zgryzu. W równi nakładkowej (aparat ruchomy) tworzywo akrylowe pokrywa korony wszystkich zębów w łuku dolnym, a w przedniej części aparatu uformowana jest równia pochyła, nagryzana na skosie przez siekacze i kły górne. W równi skrzydełkowej (również aparat ruchomy) akryl pokrywa korony dolnych zębów leżących z przodu, a pod zęby górne przednie podchodzi uformowana w aparacie równia. Równia prosta (aparat ruchomy lub stały) używana jest u pacjentów z uzębieniem mieszanym oraz u dzieci starszych – już z uzębieniem stałym. Jeśli jest przygotowywana jako aparat stały, wymaga pobrania wycisku oraz umocowania na cemencie. Stosowana jest przez okres od jednego do kilku tygodni.
-
Czepiec z procą bródkową – to aparat zewnątrzustny czynny stosowany w leczeniu przodozgryzów i zgryzów otwartych całkowitych.
Źródło: Opracowanie własne