Dziecko
Ankieta
By leczenie wady zgryzu było efektywne i trwałe oraz by po zakończeniu terapii nie doszło do nawrotu nieprawidłowości, muszą być spełnione następujące warunki:
-
Musi być przeprowadzone konsekwentne, pełne leczenie ortodontyczne dla danego rodzaju wady zgryzu. Należy je rozpocząć w optymalnym czasie w trakcie rozwoju młodego człowieka, a jeśli jest podejmowane u osób dorosłych, powinno uwzględniać fakt, że organizm nie będzie reagował tak silnie i szybko na leczenie, jak miałoby to miejsce u dziecka czy nastolatka.
-
Konieczne jest przeprowadzenie leczenia retencyjnego, czyli postępowania podejmowanego po zakończeniu standardowego leczenia wady zgryzu. Celem retencji jest utrwalenie osiągniętych rezultatów. U dorosłych leczenie retencyjne z reguły trwa dłużej niż u osób młodych. W szczególnych przypadkach (np. kiedy u pacjenta stwierdza się zaawansowane paradontopatie), może być wskazana nawet retencja trwająca cały czas.
-
W trakcie leczenia ortodontycznego jak najwcześniej, powinny być likwidowane wszelkie nawyki i parafunkcje. Im szybciej pacjent się ich pozbędzie, tym lepsze rokowanie dla czasu i skuteczności leczenia wady zgryzu.
-
Ważne jest wzięcie pod uwagę tego, jaki efekt na leczenie wady zgryzu mogą wywrzeć zęby mądrości – szczególnie te, które teoretycznie w przyszłości mogą jeszcze się wyrżnąć.
-
Leczenie ortodontyczne oraz retencyjne, a także czas trwania poszczególnych etapów muszą być dostosowane do indywidualnego przypadku chorobowego.
Źródło: Opracowanie własne