Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoDowiedz się jak...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Kształtowanie się flory bakteryjnej jamy ustnej dziecka
 


 

Skład flory bakteryjnej jamy ustnej nie jest ustalony raz na zawsze – zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnątrzustrojowych oraz w zależności od wieku człowieka.

Noworodki

Do momentu urodzenia jama ustna dziecka jest wolna od mikroorganizmów. Pierwsze drobnoustroje, które zasiedlają środowisko wnętrza ust noworodka, pochodzą od:

  • rodziców – z dróg rodnych matki i powierzchni ciała jej oraz ojca (jeśli ów był obecny przy porodzie i miał bezpośredni kontakt z dzieckiem)

  • personelu medycznego obecnego podczas porodu;

oraz z otoczenia zewnętrznego – bywają to również bakterie oporne na antybiotyki, a mogące żyć w środowisku szpitalnym.

W jamie ustnej noworodka najwięcej znajduje się paciorkowców. Skład pierwszej flory zależy od tego, w jakich warunkach dziecko przyszło na świat, oraz od zdrowia matki.
 

Niemowlęta i małe dzieci

Początkowa, przypadkowa flora bakteryjna, która znajduje się we wnętrzu buzi niemowlęcia, po pierwszych kilku miesiącach życia zaczyna zasiedlać jamę ustną na stałe. Pierwsze ząbkowanie oznacza pojawienie się bakterii beztlenowych i masowy pojaw Streptococcus mutans, głównego sprawcy próchnicy. Wzrost zębów jest skorelowany ze wzrostem liczby bakterii i zasiedleniem jamy ustnej przez nowe szczepy. Mogą pojawić się pierwsze izolowane beztlenowce, żyjące w zamkniętych przestrzeniach zębów, mających uszkodzenia pod szkliwem.
 

Wiek przedszkolny

Największa liczba różnych szczepów bakteryjnych pojawia się w ustach dziecka, kiedy przechodzi ono z uzębienia mlecznego na stałe, czyli po 5 roku życia. Do tego momentu liczba szczepów zasiedlających jamę ustną wzrasta, by potem powoli zacząć się stabilizować na indywidualnym poziomie.

 

Bakterie, które zasiedliły jamę ustną, zostają w niej przeważnie na zawsze. Streptococcus mutans znika z wnętrza ust jedynie w przypadku usunięcia wszystkich zębów. Stosowanie antybiotyków może doprowadzić do przejściowej zmiany składu i liczebności drobnoustrojów jamy ustnej, ale odstawienie leków powoduje, że po pewnym czasie flora bakteryjna zasiedla wnętrze ust na nowo.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS