Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoDowiedz się jak...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
5 kroków do zdrowia jamy ustnej niemowlaka
 

 

 

 

Wizyta z dzieckiem u stomatologa potrafi być traumatycznym przeżyciem dla wszystkich uczestników spotkania – z dentystą włącznie. Z tego powodu warto zadbać zawczasu o to, aby zęby malca były zdrowe, a spotkania z dentystą przebiegały w jak najmilszej dla dziecka atmosferze. Efekt taki można uzyskać, przestrzegając kolejnych pięciu kroków:

  • Czystość jamy ustnej od narodzin – o tym, czy zęby małego dziecka będą zdrowe, decyduje w pierwszej kolejności właściwa pielęgnacja jamy ustnej. Należy rozpocząć ją już od narodzin. W praktyce sprowadza się to do co najmniej dwukrotnego w ciągu dnia (rano i wieczorem) przecierania dziąseł niemowlęcia kawałkiem gazy nawiniętym na palec i umoczonym w czystej przegotowanej wodzie albo w roztworze rumianku. W ten sposób należy oczyścić nie tylko dziąsła, ale również błonę śluzową policzków i powierzchnie języka.

  • Bezstresowe wizyty – zgłaszanie się na pierwszą wizytę z niemowlęciem staje się powoli zdrowym standardem. Ponieważ maluszek to specyficzny pacjent, należy wybrać dentystę specjalizującego się w świadczeniu usług dzieciom, a samo dziecko odpowiednio nastawić do spotkania ze stomatologiem. W przypadku młodszych niemowląt należy zadbać, aby dziecko było wypoczęte, najedzone i miało suchą pieluszkę. U starszych niemowląt – poza wymienionymi elementami – można wprowadzić pierwsze składniki edukacji i w oparciu np. o kolorową książeczkę wyjaśnić mu, gdzie pójdzie z mamą czy tatą i w jakim celu.

  • Ochrona przed próchnicą – podczas wizyty adaptacyjnej stomatolog najczęściej nie przeprowadza żadnych zabiegów higienizacyjnych ani profilaktycznych. Może jednak zalecić zgłoszenie się z dzieckiem na kolejne spotkanie – w celu wykonania fluoryzacji poprzez lakierowanie lub lakowanie. Warunkiem wykonania zabiegów profilaktycznych jest brak próchnicy w zębach.

  • Leczenie bez użycia wiertła – jest zdecydowanie mniej traumatyczne niż borowanie. Stomatolog może postawić na infiltrację próchnicy początkowej, czyli zatrzymanie rozprzestrzeniania się zniszczeń w zębach poprzez wypełnienie go specjalną płynną żywicą polimeryzowaną światłem UV lub też zastosować ozonowanie.

  • Regularne wizyty kontrolne – powinno się je odbywać zgodnie z zaleceniami stomatologa, najczęściej raz na pół roku,

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS