Dziecko
Ankieta

Rodzice powinni aktywnie uczestniczyć w szczotkowaniu zębów malca aż do chwili, gdy skończy on 7 – 8 lat. Powinni stopniowo ograniczać swoją ingerencję w samo mycie zębów, skupiając się raczej na kontroli techniki i skuteczności szczotkowania.
-
Niemowlęta – rola rodziców polega na wymyciu wnętrza ust i powierzchni pierwszych mleczaków każdorazowo po posiłku dziecka.
-
Dzieci po 1 r.ż. - rodzice powinni na własnym przykładzie zademonstrować malcowi, jak trzymać szczoteczkę, jak nią poruszać w buzi i po powierzchniach szkliwa oraz dziąseł. Następnie rodzic powinien to samo pokazać dziecku, operując szczoteczką w jego buzi. Potem maluch powinien samodzielnie naśladować czynności opiekuna, przyglądając się, jak ów czyści zęby. Właściwe mycie zębów powinien w tym okresie przeprowadzać rodzic, dziecku pozwalając na eksperymenty ze szczotkowaniem.
-
Przedszkolaki – rodzice myją ząbki najmłodszym dzieciom. Im dziecko starsze, tym mniej właściwego czyszczenia powinien przeprowadzać rodzic. Zasadą powinno być, że dziecko czyści zęby coraz bardziej samodzielnie, a opiekun każdorazowo kontroluje skuteczność zabiegu i w razie konieczności poprawia niedociągnięcia, pouczając o prawidłowej technice szczotkowania i o tym, jak ważne jest umycie wszystkich stron zębów oraz sięganie szczoteczką do szczelin międzyzębowych i zakamarków jamy ustnej.
-
Wiek wczesnoszkolny – dziecko samodzielnie myje zęby, a rodzic kontroluje skuteczność zabiegu i wykonuje poprawki. Wprowadzenie nowego produktu do zachowania higieny jamy ustnej (płyn, nitka) wymaga, by rodzic pouczył pociechę o sposobach jego stosowania i pokazał technikę nitkowania. U dzieci powyżej 8 – 9 r.ż. rola rodziców ogranicza się do kontroli systematyczności i skuteczności szczotkowania.
Źródło: Opracowanie własne