Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 13-12-2010
Collegium Stomatologicum w Poznaniu to nowoczesna jednostka, w której odbywa się kształcenie i realizacja zadań naukowo-badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń medycznych i profilaktycznych. Zadaniem ośrodka jest również promocja zdrowia.
Nowoczesna jednostka została oddana do użytku w 2004 r. Wtedy też odbyły się pierwsze zajęcia dla studentów. Przestronne i funkcjonalne gmachy z estetycznie urządzonymi wnętrzami zdobyły uznanie nie tylko w oczach samych żaków i kadry nauczycielskiej, ale również wśród architektów.
W ośrodku znajdują się poradnie:
-
Ambulatorium – Poradnia Centrum
-
Chirurgii Stomatologicznej
-
Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii
-
Protetyki Stomatologicznej
-
Rehabilitacji Narządu Żucia
-
Chorób Błon Śluzowych Jamy Ustnej
-
Stomatologii Dzieci i Młodzieży
-
Ortodoncji
-
Gerostomatologii,
a także
-
Zakład Biomateriałów i Stomatologii Doświadczalnej
-
pracownie Techniki Dentystycznej i Radiologii Stomatologicznej oraz Fizjoterapii.
Jednym z głównych celów przyświecających opracowywaniu programu studiów było zintegrowanie trzech grup: techników, dentystów i pacjentów. Po to, by wspólne kształcenie techników i stomatologów, a także obcowanie z pacjentami gwarantowało sukces w leczeniu protetycznym i zadowolenie tych, którzy z tego leczenia korzystają. Obrana droga edukacyjna okazała się trafionym pomysłem, z powodzeniem funkcjonującym już kolejny rok.
Sukces systemu kształcenia, w którym wszyscy zaangażowani w proces leczenia protetycznego mają ze sobą kontakt, zależy w głównej mierze od kooperacji działań poszczególnych uczestników zespołu, od atmosfery w pracy i od przygotowania każdego ze specjalistów.
Prof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek, dyrektor poznańskiego Centrum, oraz dr hab. n.med. Mariusz Pryliński, kierownik Pracowni Technik Derntystycznych, podkreślają, że w Centrum panuje międzynarodowa atmosfera: dzięki programom nauczania realizowanemu również w języku angielskim oraz dzięki wymianie studentów w ramach różnych programów. Studenci w trakcie kilku lat nauki szkolą się nie tylko w przedmiotach typowo technicznych, ale również poznają sporo teorii – niezbędnej dla rozumienia, jak funkcjonuje zintegrowana całość jaką jest żywy ustrój. Wiedza ta jest konieczna również po to, by technik dentystyczny rozumiał motywy działania lekarza protetyka, i vice versa.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”