Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 18-09-2024
Śródmiąższowa choroba płuc wywołana mieszanymi pyłami nazywana jest pylicą techników dentystycznych. Powstaje w wyniku gromadzenia się pyłu w płucach i reakcji tkanek na te pyły. Jest nieuleczalna. Początkowo może przebiegać bez objawów klinicznych lub może pojawić się pogorszenie funkcji oddechowych.
Objawami, które mogą sygnalizować pylicę u technika dentystycznego, są między innymi duszności podczas wysiłku i suchy kaszel. Badacze z Turcji opisują przypadek 39-letniego technika dentystycznego, który od miesięcy miał te właśnie symptomy, bez żadnych innych oznak chorobowych. Po serii badań zdiagnozowano u niego śródmiąższową chorobę płuc
Technicy dentystyczni są zawodowo narażeni na rozwój tej choroby, ponieważ stykają się podczas swojej pracy przy produkcji protez i innych prac stomatologicznych z szeroką gamą chemikaliów, a także pyłów. Szkodliwie na płuca mogą działać m.in.: gips, wosk, żywica, ceramika, beryl.
To, czy śródmiąższowa choroba płuc będzie prezentowana przez konkretne objawy kliniczne i z jakim one wystąpią nasileniem, zależy od rodzaju i ilości pyłu, na jaki narażony jest technik dentystyczny, a także czasu tego narażenia, predyspozycji genetycznych i immunologicznych oraz tego, czy technik pali papierosy.