Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 05-09-2024
Kształcenie technika dentystycznego w Polsce i w Niemczech różni się pod względem struktury, wymagań edukacyjnych oraz podejścia do zawodu. W Polsce kształcenie jest bardziej zorientowane na edukację szkolną, natomiast w Niemczech dominuje system dualny, który kładzie duży nacisk na praktykę zawodową. Niemiecki system, dzięki egzaminowi mistrzowskiemu, może też oferować duże możliwości rozwoju kariery i samodzielności zawodowej.
W Polsce kształcenie technika dentystycznego odbywa się na poziomie szkół policealnych. Program nauczania trwa zazwyczaj 2,5 roku (5 semestrów), kończy się egzaminem zawodowym, po którego zdaniu uzyskuje się tytuł technika dentystycznego. Można kontynuować naukę na studiach wyższych, aby uzyskać tytuł licencjata lub magistra.
W Niemczech kształcenie technika dentystycznego realizowane jest w formie łączącej naukę w szkole zawodowej (Berufsschule) z praktyką w zakładzie pracy (Ausbildungsbetrieb). Nauka trwa 3,5 roku, a jej integralną częścią jest praktyczna nauka zawodu u pracodawcy. Technik dentystyczny uzyskuje dyplom (Gesellenbrief) po ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminu przed Izbą Rzemieślniczą (Handwerkskammer).