Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 28-05-2024
W ciągu ostatnich kilku lat rozwój cyfryzacji i druku trójwymiarowego (3D) odmienił sposób praktykowania stomatologii. Zmiany dotknęły nie tylko pracujących już stomatologów i techników dentystycznych, ale także studentów różnych dziedzin związanych ze stomatologią.
Techniki druku 3D są wykorzystywane obecnie w wielu różnych obszarach stomatologii – od wykonywania prototypów modeli dentystycznych po drukowanie szyn i prowadnic chirurgicznych, nakładek ortodontycznych i protez. Dzięki technologii druku 3D można wytwarzać implanty czaszkowo-szczękowo-twarzowe, a także rusztowania, które później zostaną wykorzystane do odtworzenia tkanek twardych i miękkich jamy ustnej.
Zalety druku 3D są nie do przecenienia – to szybka produkcja, wysoka precyzja i możliwość sprawnego, efektywnego dostosowywania druku do zmieniających się parametrów zadania. Wszystko to powoduje, że zarówno studenci dziedzin związanych ze stomatologią, dentyści, jak i technicy dentystyczni muszą być dobrze zorientowani w technologii druku 3D – aby móc realizować zawodowe zadania zgodnie z najnowocześniejszymi wytycznymi, ale też i po to, aby pozostawać konkurencyjnymi na rynku specjalistów.