Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 13-06-2023
Podczas pobierania wycisków na materiale wyciskowym pozostają drobnoustroje z różnych kategorii: bakterie, wirusy, grzyby Stanowią one duże zagrożenie dla wszystkich członków zespołu medycznego, którzy mają styczność z wyciskami – stomatologów, asysty stomatologicznej i techników dentystycznych. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia krzyżowego wprowadzone zostały środki do dezynfekcji wycisków. Występują one w rozmaitych postaciach.
Badacze z uniwersytetów w Rumunii przeanalizowali kilka różnych środków w różnej postaci do oceny skuteczności zarówno samego środka, jak i formy, w jakiej jest aplikowany w celu dezynfekcji. Wykorzystane do badania materiały wyciskowe były skażone Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa i Candida albicans.
Okazało się, że spray do dezynfekcji powierzchni nie nadaje się do odkażania wycisków. Na powierzchni wszystkich badanych wycisków stwierdzono bowiem dużą liczbę kolonii bakteryjnych po przeprowadzeniu dezynfekcji środkiem w tej formie. Natomiast metodą, która skutecznie eliminuje ryzyko zakażeń krzyżowych, okazała się metoda zanurzeniowo-dezynfekcyjna.