Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 27-04-2023
Testy właściwości mechanicznych nowych kompozytów i wpływu tych materiałów na wytrzymałość zębiny są nieodzownym elementem tworzenia bardzo dobrych rozwiązań znajdujących zastosowanie m.in. w protetyce i implantologii.
Poszukiwania materiału, który idealnie zastąpi zębinę, są pokłosiem tego, że coraz trudniejsze staje się pozyskiwanie ludzkich zębów pochodzących z ekstrakcji i wykorzystywanie ich do celów naukowych. Wynika to między innymi z obaw o transmisję zakażeń czy z problemów ze standaryzacją rozmiarów zębów. Związane jest to również z dużym zapotrzebowaniem na zęby do testów.
Zespół badaczy z uniwersytetów w Hongkongu, Chinach oraz USA podjął niedawno trud przeanalizowania właściwości wielu materiałów kompozytowych. Naukowcy chcieli wyłonić materiał, któremu najbliżej jest do cech naturalnej zębiny. Finalnie materiał ten miałby zostać sztucznym analogiem zębiny tak dobrze naśladującym właściwości tej naturalnej tkanki, że będzie można wykorzystywać wytworzone z tego kompozytu sztuczne zęby do testów laboratoryjnych pod względem szacowania wytrzymałości i właściwości mechanicznych koron ceramicznych.
Działania nad opracowaniem idealnego analogu kompozytowego zębiny trwają.