Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 24-01-2022
Pneumokinoza to choroba diagnozowana na podstawie zmian fibroproliferacyjnych powstających w płucach, które spowodowane są wydychaniem cząstek zawartych w powietrzu. Mogą to być na przykład cząstki kurzu czy też drobiny, które powstają podczas obróbki materiałów stomatologicznych w pracowni protetycznej. Pierwsze przypadki pylicy płuc u pracowników związanych z protetyką opisano już w 1939 r.
W 2021 r. badacze japońscy opisali przypadek technika dentystycznego, u którego stwierdzono pylicę płuc spowodowaną cząstkami metalicznymi. Znajdujące się w nich metale pasowały do składu materiałów stomatologicznych wykorzystywanych w laboratorium protetycznym, będącym miejscem pracy wspomnianego technika. Analiza mineralna wykazała, że w uszkodzonych obszarach płuc odnaleziono takie metale, jak aluminium, krzem, chrom i kobalt.
Zmiany na płucach u mężczyzny zostały zdiagnozowane po oględzinach zdjęcia RTG klatki piersiowej. Wykonano je, ponieważ technik skarżył się na suchy kaszel. W zawodzie pracował przez ostatnie 15 lat i zajmował się polerowaniem prac zawierających metale dentystyczne. Pogłębione badanie z wykorzystaniem tomografii komputerowej wykazało guzki na zrazikach płucnych, głównie w górnych polach płuc. Badanie w oparciu o próbki biopsyjne ujawniło natomiast gęste zwłóknienia z pigmentowanymi makrofagami, co świadczy o toczącym się w płucach stanie zapalnym.