Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 13-10-2021
Technicy dentystyczni są narażeni w swoim miejscu pracy na działanie różnych substancji chemicznych unoszących się w powietrzu – lotnych, ale też i w postaci mikrocząsteczek, które mogą w sposób mechaniczny drażnić drogi oddechowe. Unoszące się w powietrzu składniki mogą powodować również uczulenia i alergie, a także wywoływać symptomy charakterystyczne dla astmy.
Na Uniwersytecie Medycznym w Plovdiv w Bułgarii przeprowadzono badanie ankietowe wśród 539 techników dentystycznych pracujących w obwodzie Plovdiv, którego celem było oszacowanie częstości występowania w tej grupie zawodowej objawów ze strony układu oddechowego.
Okazało się, że ponad 26% ankietowanych wiązała obserwowane u siebie symptomy oddechowe z wykonywaną pracą. Co ciekawe, technicy dentystyczni ze stażem zawodowym krótszym niż 5 lat częściej zgłaszali związane z pracą objawy ze strony układu oddechowego niż ich koledzy ze stażem ponad 20 lat.
Oszacowano, że najważniejsze dwa czynniki, które związane były z symptomami oddechowymi, to dzienna ekspozycja na działanie substancji unoszących się w powietrzu wynosząca ponad 8 godzin, a także brak systemu wentylacji w miejscu pracy.