Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 27-09-2021
Od kilku dekad bada się, czy i na ile metale, na działanie których narażeni są podczas swojej pracy technicy dentystyczni, mają wpływ na ich zdrowie. W czerwcu tego roku ukazały się wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Kocaeli University w Turcji, które potwierdza toksyczny wpływ metali na komórki błony śluzowej jamy ustnej techników dentystycznych.
Badacze postanowili monitorować efekt cytotoksyczny wpływu metali. W tym celu oceniano mutacje i nieprawidłowości na poziomie podziałów komórkowych, a także odnoszące się do jądra komórkowego. W badaniu uczestniczyło 30 pracowników laboratoriów protez dentystycznych – stanowili oni grupę badawczą. Grupę kontrolną stanowiło 30 nauczycieli i pracowników biurowych. Badacze sprawdzali również, czy na występowanie efektów cytotoksycznych mają wpływ takie parametry, jak wiek technika dentystycznego, picie przezeń alkoholu czy palenie papierosów.
Od każdego uczestnika pobrano próbki z błony śluzowej jamy ustnej. Okazało się, że anomalie stwierdzone pomiędzy technikami dentystycznymi a grupą kontrolną były istotne statystycznie. Natomiast wytypowane parametry szczegółowe nie miały znacząco wpływu na występowanie anomalii. Oznacza to, że niezależnie od prowadzonego przez technika trybu życia, metale, z którymi ma on styczność podczas pracy, negatywnie wpływają na stan zdrowia śluzówki jamy ustnej.